jazzpodkozakovem.cz

FABRIKA MUSICA

06/10 19:00 | FABRIKA 1861

KAČKA ZÁVĚRKOVÁ A JENDA BARTOŇ

Komorní hudební pásmo, plné tónů a radosti.

BÁRA ZMEKOVÁ

Skladatelka a zpěvačka pohybující se ve svých písních s autorskými českými texty mezi jazzem, folkem, klasickou hudbou a jemnou elektronikou. Křehkost analéhavost odlehčuje humorem a nadhledem a klavírní hru střídá se syntezátory. Posluchači její koncerty označují jako “soul trip” nebo “poezii v hudbě”, ale zaznělo také “ještě nikdy jsem se takhle nesjel hudbou.”

Do povědomí posluchačů se Bára Zmeková dostala v roce 2013, kdy vyhrála soutěž 1band2play, objevila se poprvé na stagi festivalu Colours of Ostrava a vydala své debutové album Ještě kousek. Podílela se na vzniku významných hudebních kompilací (Hommage Bulisovi, Kittchen – Akt, Superhrdinky aj.) a v říjnu 2016 předskakovala na koncertě švýcarské zpěvačky Sophie Hunger v pražském Paláci Akropolis.

Svou pozici na české alternativní hudební scéně potvrdila vydáním svého druhého alba Lunaves (2019, Tranzistor label), které si získalo nejen místo na prvních příčkách výročních hitparád Radia 1 nebo Proglasu a zařadilo se mezi hudební počiny roku v magazínech Headliner či MusicServer, ale také Báře přineslo dvě nominace na cenu Hudební akademie populární hudby Anděl, a to ve dvou hlavních kategoriích – Sólová interpretka a Objev roku. O tom, že album Lunaves není jen kvalitní nahrávkou, Bára se svou kapelou přesvědčila také odbornou mezinárodní porotu festivalu Czech Music Crossroads, když si z přehlídky odnesla obě možná ocenění, cenu diváků i odborné poroty, a následně byla vybrána, aby reprezentovala českou hudební scénu na největším mezinárodním showcasovém festivalu world music WOMEX 2020.

ZUZANA LAPČÍKOVÁ

Zuzana Lapčíková je fenoménem české hudby, je to zpěvacka a hráčka na cimbál, ale i scenáristka, skladatelka, hudební aranžérka a herečka. Za doprovodu své jazzové kapely citlivě propojuje folklór a jazzovou a alternativní hudbu. Získala za své dílo mnoho ocenění. 1 cenu a jednu nominaci Cena Anděl, cenu Alfreda Radoka, cenu Thalie atd.

Je držitelkou ceny Anděl za album Rozchody a Návraty, její další album „Marija Panna přečistá“ bylo na Anděl cenu nominováno a je v edici Supraphonu nejprodávanějším vánočním albem vůbec.

Za učinkování v jejím díle – scénický balet Balady, získali umělci ceny Alfreda Radoka i Thalie. Koncertovala na mnoha místech v České republice, např. na prestižním Pražském Jaru, na festivalech po Evropě ale i v USA v New Yorku a Washingtonu v Kennedyho centru. V roce 2014 natočila symfonické dílo pro orchestr a pražský filharmonický sbor Orbis Pictus.

Hrála a nahrávala s mnoha moravskými cimbálovými muzikami, Brněnským rozhlasovým orchestrem lidových nástrojů, různými komorními seskupeními i orchestrálními tělesy [Pražská komorní filharmonie, Virtuosi di Praga, Filharmonie Brno, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, Moravská filharmonie Olomouc, Filharmonie Hradec Králové, Tallichův komorní orchestr].

Hrála ve filmu 80 dopisů z roku 2010, film zastupoval čechy na Berlinale 2011.

Její hudební diskografie čítá přes 35 titulů.

FABRIKA MUSICA

PÁTEK 6. ŘÍJNA | 19:00 HOD. | FABRIKA 1861