Hvězdy 35. Jazzu pod Kozákovem

Patrick Marek (CZ)

Motto: Fotografie není jen zachycením prchavého okamžiku, musí mít i svůj výtvarný rozměr.


Patrick Marek je jeden z nejrespektovanějších českých fotografů specializujících se na svět velkých pódií, jazzu a vážek.Hodiny trpělivě přešlapuje pod pódiem a čeká na tu správnou chvíli, kdy může zachytit umělce jinak, než je to běžné. Záběry Patricka Marka jsou přebírány i zahraničními časopisy a servery: titulní strana amerického Bass Playeru (Avishai Cohen), fotografie v Jazz Japan, Modern Drummer, Rock & Pop, Barák, Harmonie, Mladá Fronta a v mnoha dalších. Je zakladatelem a porotcem prestižní světové soutěže Jazz World Photo. Jeho fotografie vážky získala čtvrté místo v soutěži časopisu National Geographic v roce 2010. V roce 2016 a 2020 nominace v kategorii jazzová fotografie roku Jazz Awards USA , nominace na Hradeckou múzu za rok 2016, nejvyšší vyznamenání města Hradec Králové (medaile cti), za oblast kultury 2020.

www.patrickmarek.com

Lovesong Orchestra (CZ)

Tomáš Průša - zpěv/saxofon, Jaroslav Kohoutek - trubka, Jiří Genrt - tuba, Ondřej Průša - bicí/zpěv, Jakub Mašek - baskřídlovka


Kapelu založil autor, saxofonista a zpěvák Tomáš Průša (dříve frontman skupiny Vltava). Jeho cílem bylo postavit kapelu, která bude navazovat na tradici české zábavní muziky, přenesené do dnešní doby. Od balkánců se inspiroval jak hrát dechovku s drajvem, a to jak dělat muziku skutečně pro lidi se naučil během svého tříletého pobytu ve Španělsku. „Jdeme rovnou na věc - přímo mezi publikum, jsme neustále v pohybu, v maximálním kontaktu, odvážně, na nejroztodivnějších místech. Oproti klasickému pódiovému formátu dáváme zcela nový, maximálně intenzivní zážitek. Žádné kostýmy, stylizace, jen syrová, ryzí hudba všude kolem. Rušíme bariéru mezi "my - oni", což krásně funguje pro všechny věkové kategorie.“

www.lovesongorchestra.cz

Zabelov Group ( CZ/BY)

Roman Zabelov - accordion/vocal, Jan Šikl - drums


Široce rozkročené pojetí jazzu, fascinace rytmickými sekvencemi a abstraktním vokálem, experimentování a neustálá potřeba hledání zvuku, stejně jako prolínání kultur, tvoří základ přístupu Zabelov Group k hudbě a jejímu provedení. Dvojice využívá kromě živých nástrojů syntezátory i další efekty, esenciální však pro ni zůstává neustálý spontánní proces tvorby na pódiu a práce s momentální náladou. Zabelov Group jsou mimo jiné autory doprovodné hudby několika divadelních a tanečních představení, tvoří scénickou hudbu pro Národní divadlo, Český rozhlas, Spitfire Companyaj.

www.zabelovgroup.comLaco Deczi & Celula New York ( SK/CZ/USA)

Laco Deczi - trumpet, Vaico Deczi - drums, Jan Uvira - keyboards, Michael Krásný - bass

Legendární a celosvětové uznávaný trumpetista a skladatel, žijící již mnoho let v USA, přijíždí opět se svoji kapelou vynikajících muzikantů do České republiky a jednou ze zastávek jeho turné je i mezinárodní hudební festival Jazz pod Kozákovem.Od svého vstupu na profesionální hudební scénu před více než padesáti lety byl Laco Deczi jejím enfant terrible a punc výjimečnosti mu zůstal dodnes. Navzdory tehdy převládajícímu West Coast jazzu začal prosazovat explozivní hard bop podle svého velkého vzoru Clifforda Browna. Tento styl později spojil do působivé symbiózy s elektrickou jazz-rockovou fúzí Milese Davise, v jejímž duchu se odvíjí Decziho hudba dodnes.Je žákem slavného Carmella Jonese. Hrál s vynikajícími světovými muzikanty, jako jsou například Junior Cook, Bill Watrous, Dave Weckl a Elvin Jones.

www.lacodeczi.comMartin Hrubec (CZ)

Absolvent Konzervatoře J. Ježka. Nadějný hráč naší jazzové scény se specializuje na vlastní tvorbu v rytmu gypsy, swingu a jazzu. Vystupuje v kapelách Original Alva Vinariko Orchestra, Echoes Of Prague, Futur Swing, kde prosazuje novou vlnu mladé gypsy-jazzové generace. Jeho repertoár tvoří především specifické a méně známé gypsy-jazzové standardy, které doplňuje jazzovými standardy.


JAZZTET (CZ)

Ondřej Vlášek - altsax, Zuzana Šikolová - flute, Eliška Matoušová - clarinet, Jan Novenko – tenorsax, Ondřej Hašlar - barytonsax, Vít Sladký - trombone, Jan Václavů - trombone, Anna Kvíčalová – piano,

Jonáš Turek - guitar, Radim Šlechta - guitar, Florián Pejcha - bassguitar , Martin Gorčík - drums, Kryštof Kubín - drums


JAZZTET je jazzový soubor ZUŠ Jablonec nad Nisou složený z mladých jazzově zapálených muzikantů.Jeho repertoár tvoří skladby různých jazzových směrů od swingu po soul. V ústředním kole národní soutěže jazzových souborů ZUŠ, které se konalo 9. – 10. června 2017 v Litvínově, JAZZTET ve své kategorii zvítězil.
Taneční obor ZUŠ Semily (CZ)

Taneční obor v současnosti čítá přes sto žáků, především dívek, ale tancovat chodí i chlapci. Tanečníci a tanečnice navštěvují taneční obor od mateřské školy a mohou tančit až do dospělosti. Věnují se především modernímu tanci - scénickému tanci s přechodem i do jiných stylů. v dnešním představení uvidíte 2 - 4 ročník II.cyklu studia. Na choreografiích se tanečnice spolupodílely a budou improvizovat pro ně v netradičním stylu. Taneční obor vede Kateřina Priščáková.


Nikola Bartošová ( CZ )

Herečka, moderátorka. Působila v pohybovém divadle Veselé skoky, hereckou moderací několik let provázela zábavně vzdělávací koncerty PKF – Prague philharmonia, píše divadelní scénáře pohádek a spolu se souborem Pohadlo pohádky vytváří. Učila literárně-dramatický obor v ZUŠ Semily a ve Fakultní ZUŠ Praha 5 Stodůlky.
Marcelina Bienkiewicz (PL)

Zpěvačka a autorka písní, studentka klinické logopedie na Lékařské univerzitě ve Wrocławi. Vystudovala jazzový zpěv a hudební výchovu v Hudebním ústavu na Univerzitě v Zieloné Goře. Zúčastnila se mnoha hudebních workshopů. Provádí pedagogickou činnost v oblasti zpěvu a hlasové emise.


DJ Fun & Ivan Myslikovjan (CZ)

Dj Fun, Ivan Myslikovajn - saxophone


DJ Fun byl v létě 2019 vybrán britským kultovním labelem Defected jako jediný český dj na prestižní festival Defected Croatia, kde vystoupil v konkurenci světové houseové špičky umělců jako Armand Van Helden, Claptone, MAW, Sam Divine či Joey Negro! Je jedním z průkopníků house music v ČR. Svoji hudbu charakterizuje jako groovy „funky jazzy deep“ house s hutnou basou, atmosférickými plochami a melodiemi a příjemnými vokály. V současnosti preferuje také styl nu-disco. Úspěch mají i jeho acid-jazzově laděná vystoupení (např. Jazzinec 2019) za doprovodu předních českých saxofonistů (Ivan Myslikovjan, Bohdan Janeczek...). Dj Fun dokáže publikum svojí hudbou skutečně pobavit a dokonale vygradovat atmosféru. Ivan Myslikovjan je sólový hráč na saxofon, který spolupracuje s nejlepšími hudebníky bez rozdílu žánrů po celém světě. Vystupoval s dj Tiestem, Jaydeem, Barbarou Tucker, stejně jako např. s Karlem Gottem. Nyní žije na Ibize a vystupuje s top djs v tamních clubech jako Privilege, Space, Pacha, El Divino…Má za sebou 12 sólových alb a na dalších 60 se podílel jako host! Kromě Ibizy Ivan M pravidelně koncertuje v Brazílii, Arabských Emirátech, jižní Africe, Anglii, Francii, na Srí Lance či v Libanonu.


Justin Lavash (UK)

Jeho hudba se ubírá napříč styly mezi blues, folkem a jazzem. Virtuózní hra na kytaru často nechá užaslé publikum s otázkou, jak dokáže jeden muž na jeden nástroj vytvořit polyfonii tolika vrstev. Základem Lavashova stylu je sice klasická vybrnkávací technika ve šlépějích průkopníků Daveyho Grahama, Berta Jansche či Johna Martyna, ale v duchu expanze tradičních forem u něj nepřekvapí ani prvky psychedelie, tanečního funky či naopak lyrické anebo dramatické balady. Před příchodem do Prahy nasbíral své hráčské zkušenosti v jižním Londýně coby sideman někdejších pěveckých hvězd.

Jeho vlastní zpěv, syrově hluboký a uhrančivý, vtáhne posluchače do skladeb, kde silné (nezřídka autobiografické) příběhy střídají poetické imprese. Je vyhledávaným mezi umělci z ČR nejrespektovanějších – Lenka Dusilová, Michal Horáček, Sunflower Caravan, Monika Načeva, Radúza, DG 307 či Vladimir Merta.

www.justinlavash.comTonya Graves (USA)

Tonya Graves - vocal, Ondřej Sluka - drums, leader, Jan Pudlák - piano, Martin Landa - bassguitar, Pepa Floreš - guitar


Tonya Graves je americká multižánrová zpěvačka, která dominuje zejména v rythm & blues, funky a jazzu. Za 26 let své úspěšné kariéry v Čechách prošla několika hudebními uskupeními. Nejdříve to byla spolupráce s Lubošem Andrštem, pak díky Ivo Pospíšilovi (Tea Jay Ivo) začala hrát s kapelou Liquid Harmony, s níž získala svého prvního Anděla. Následovalo nádherných 16 let s Monkey Business, během nichž kapela dostala několik Andělů v různých kategoriích. Od roku 2016 Tonya hraje se svou skupinou, také v triu s kytaristou a baskytaristou a nově letos navázala spolupráci s DJ Bidlem. V roce 2011 vydala CD „I´m the Only Me“ a v roce 2015 CD s názvem „Back to Blues. Tonya je ženou mnoha tváří. Je nejen nadanou hudebnicí a aktivistkou, ale i příležitostnou herečkou, tanečnicí či moderátorkou. Účastnila se také taneční soutěže Stardance či byla porotkyní v mezinárodní soutěži Eurovision Song Contest.

Orchestr Vladimíra Janského (CZ)

Ondřej Švingal - trumpet, Michal Kašpárek - trumpet, Zdeněk Roudnický - trombone, Petr Svoboda - saxophone, Ondřej Štěpán - saxophone, Milan Hejral - saxophone, Robert Tomáš - drums, František Kudláček - bassguitar, Augustin Bernard st. - guitar, Augustin Bernard ml. - piano, Martin Janský, Adam Janský, Janka Karpíšková, Kateřina Miřejovská - vocal, Marek Janský - sound en

Taneční orchestr Vladimíra Janského působí na Liberecku již od roku 1980 a v roce 2020 oslaví tedy významné 40leté jubileum. Orchestr s výbornými zpěváky máširoký repertoár různých hudebních žánrů - jazz, swing, pop, lidové písně, uspokojí specifické požadavky širokého publika a je zárukou dobré zábavy. Za léta svého působení doprovázel orchestr stovky společenských a firemních akcí nejen v regionu Liberecka, ČR ale i v zahraničí.Z celkového repertoáru, čítajícího více než 900 skladeb všech druhů i žánrů, je v současné době aktivně hraných několik „málo“ stovek písní, které svou kvalitou odolaly kritice času.
Jan Spálený & ASPM (CZ)

Jan Spálený – piano/cornet/vocal, Michal Gera – trumpet/vocal, Filip Spálený – tube/bassguitar, Filip Jeníček – drums, Radek Krampl – vibraphone


Legendární skladatel, zpěvák, textař, hudební režisér, dramaturg, noční vypravěč rozhlasových pohádek a multiinstrumentalista.Jan Spálený je otcem jedné z živých podob českého blues. Po „prokymácení se“ pubertou objevil dixieland, první bránu do světa jazzu a improvizace. Hlavně ovšem potkal celý další život milované dechové hudební nástroje.Využíval střídavě trombón, tubu, barytonsaxofon a v šestapadesátém roce svého věku se začal učit hrát na kornet. V průběhu let hrával dixieland, rock´n´roll, rhythm & blues, s bratrem Petrem měli kapely Hipp´s a Apollobeat, hostoval v popových souborech i ve vážné hudbě. Se skupinou A.S.P.M. v její klasické sestavě představí své nestárnoucí písničky.
Blues Friends (CZ)

Miloš Farský – guitar/vocal, Bohouš Kadleček – bassguitar, Ruda Fišer – piano, Matěj Janda – drums


Jak název napovídá, kapela Blues Friends je parta výborných semilských kamarádů - muzikantů, kteří se k blues vracejí jako ke kořenům hudby, kterou mají rádi. Těšit se tak můžeme na skladby, které zazněly na na jednom z prvních ročníků festivalu, ale i ty, které zazněly na festivalu před 3 lety. Blues Friends hudba opravdu baví a svojí vřelostí k ní dokáží její krásy předat směrem k posluchači.